FB

Do jižní Francie s CNG autem Opel Zafira 1.6 CNG. Vyplatí se to? (2.díl)

Projíždíme Brennerský průsmyk a míjíme velkou stanici AGIP, kde je cena plynu 0,817 ! To je skvělá cena, i když se jedná o „Erdgas“ typu L

Další tankování už v Itálii východně od jižního cípu jezera Lago di Garda. Za vesnicí Castelnuovo del Garda uprostřed vinic, stanice značky „Metano“ – nejrozšířenější v Itálii. Je vidět, že v Itálii má CNG dlouhou tradici, technika je vskutku letitá. 001 Pán od obsluhy, jako vystřižený ze starého italského filmu, se hned ujímá našeho auta a po výměně koncovky plnící „pistole“ začíná tankování. Trvá o poznání déle než jsme zvyklí – cca 10 min. a tlak asi taky není úplně závratný, do téměř prázdných nádrží natankováno jen 15,13kg. Ovšem za cenu 0,975€ /kg, což je velice příjemné. Během doby strávené u stojanu se u stanice vystřídala 4 auta, skoro by člověk řekl, že tu nikdo na nic jiného nejezdí. Jsme kousek od Verony a na cestě jsme právě 12 hodin.

003Ve 20:21 město Tortona, v kterém by měly být 2 čerpací stanice. Jedeme k nákupnímu centru Carefour. Na CNG stanici je ale ticho a stojany nefungují. Jdu se tedy zeptat do budky, kde obvykle bývá obsluha, v čem je problém. V budce ale není obsluha, ale příslušník hlídací služby, který ukazuje na cedulku s otevírací dobou do 19:00. Kromě toho se prý v Itálii nesmí tankovat samoobslužně! Co se dá dělat, jedeme k druhé stanici ve městě, Metano. Bohužel nás zastavila zavřená brána do jejího areálu – i tam je už zavřeno.  To není moc dobré, mysleli jsme, že v Itálii nebude s tankováním nejmenší problém. Není, ale nesmíte chtít tankovat večer…

010Máme najeto přesně 1112 km a naše Zafira se přepíná automaticky na benzín – plyn došel. Je 20:42. Další stanici v Itálii jsme se rozhodli už nehledat vzhledem ke zkušenostem z Tortony (a taky protože nás trochu zlobí navigace v telefonu a přestává s námi místy komunikovat) a jedeme po dálnici směr Monaco a Azurové pobřeží.

009Jedeme po italském pobřeží na západ, najeto 1186km a bereme benzín, přes 6 litrů za 12 €. Cena 1,881€/l (cca 47,-Kč/l)! Do cíle 130 km, snad dojedeme na benzín. Při jízdě na benzín se ručička ukazatele stavu paliva pohybuje směrem k nule velmi rychle, to je nepříjemný poznatek. Vzhledem k tomu, že má nádrž na benzín naší Zafiry jen 14 litrů, není se co divit.

Je 23:30 a jsme konečně v cíli, v Mentonu na francouzské straně hranic, kde máme rezervováno ubytování na první noc. Po cestě jsme pro jistotu natankovali benzín ještě jednou za 10€.

Upřímně, počítali jsme, že dorazíme maximálně do 22:00 hod. Kolony u Mnichova, objížďka v Alpách, zajižďky a hledání čerpaček nás dost zdrželo.

 

Chcete vědět, jak probíhala další cesta a jak dopadla naše CNG Zafira se spotřebou?

Pokračování zde

© EuroCNG 2012 - 2017 | Všechna práva vyhrazena.

EUROCNG s.r.o., CNG SHOWROOM na adrese Dlouhá 1242, Hostivice, Praha-západ